Lazer ışını; karbondioksit lazer kesim tezgahlarında, karbondioksin gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Bunun yanı sıra lazer kesimde verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenerek verim 1/3 oranında arttırılır. Elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgalarda yapılan kesim işlemine ise Lazer Kesim denilmektedir. 

Lazer ışınının bu şekilde elde edilmesinin kolaylaşması ile de, lazer kesimin uygulama alanlarında artışlar görülmüştür. Lazer kesim ile üretim yapılmasında sağlanayabilmektir. Mühendislikte ve sanayide rahatça kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukç artırmıştır. Lazerin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat lazer kesim yapılabilmektedir. ve seri üretim sağlanmasıyla maliyette azalmaktadır. 

Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinden aparat ve kalıptan tasarruf sağlanır. Lazer kesimde iş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalar dolaylı olarak azalmış olur. Fason, ahşap, CNC kesim gibi çeşitli birçok lazer kesim yöntemi bulunmaktadır. 

Lazer kesimle, nikel alaşımları, çelik, krom, titanyum, paslanmaz çelik, alüminyum ve alaşımları vb. malzemelerin kesme işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra lazer kesimle, özellikle Autocad programının kullanımının sağladığı avantajlar ile kesimler daha kısa sürede yapılmakta ve parçalar aynı anda takımlar halinde kesilebilmektedir.

© Copyright 2013 - 2024 Aydın Lazer Dekorasyon | Kodlama ALKU